Do czego służy szafa biurowa? Oczywiście do przechowywania dokumentów. Nie mniej jednak jej niewielka część może służyć również do ewentualnego przechowywania zapasowej garderoby, np. w przypadku nieprzewidzianego wcześniej spotkania z ważnym klientem, lub zaskakujących sytuacji związanych z ubrudzeniem poprzedniej. Ta część szafy pozwoli również zachować estetykę pomieszczenia, kiedy w firmie nie ma osobnego pomieszczenia do przechowywania odzieży wierzchniej. Trzeba bowiem przyznać, że luźno ustawione wieszaki, z obwieszonymi nimi kurtkami, nie wyglądają zbyt dobrze i tworzą wrażenie bałaganu. Estetyczny i uporządkowany styl biura z pewnością budzi zaufanie wśród klientów.

Przede wszystkim jednak szafa biurowa służy do przechowywania dokumentacji firmy, począwszy od akt pracowniczych, faktur i innych dokumentów księgowych, a skończywszy na archiwizacji. Jaka więc powinna być idealna szafa biurowa? Przede wszystkim praktyczna. Powinna zapewniać optymalne rozwiązania, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wiele zależy więc od tego, jakie dokumenty i w jaki sposób przechowujemy, odpowiednio do charakterystyki pracy. Inaczej zatem powinna być skonstruowana szafa dla firmy, która większość akt przechowuje w segregatorach, a inaczej do biura, w którym przeważa konieczność przechowywania dokumentacji w cienkich skoroszytach. W drugim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dodatkowe przegródki na półkach, zapobiegające pochylaniu i zaginaniu skoroszytów, zapewniając jednocześnie komfort ich użytkowania.

Nowoczesna Szafa aktowa

Istotną wartością idealnej szafy biurowej są również jej gabaryty. Zanim dokonamy zakupu, musimy dokładnie przemyśleć miejsce jej przyszłego położenia, jak również ilości przechowywanych w niej dokumentów. Trudno bowiem wyobrazić sobie szafę biurową z niedomkniętymi drzwiami, z  wysypującymi się z niej dokumentami  i upchniętymi na siłę segregatorami ☹.

Istotną kwestią jest również fakt czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń na klucz, czy też może szafy metalowej, lub przeciwnie stawiamy na estetykę. Nie bez znaczenia będzie zatem fakt, w jakim miejscu szafa znajdzie swoje zastosowanie, czy będzie to np. księgowość, gdzie klienci raczej nie mają dostępu, czy może jednak sekretariat albo gabinet dyrektora. W dwóch ostatnich przypadkach zdecydowanie warto pokusić się na estetykę i elegancję mebli, gdyż m.in. w ten właśnie sposób budujemy wizerunek firmy, co z kolei w przyszłości może zaowocować dobrymi stosunkami z kontrahentami i rozwojem firmy.