Jak wybrać meble biurowe ?

Jak wybrać meble biurowe? to fundamentalne zagadnienie dla komfortu i efektywności pracy biurowej. Funkcjonalność powinna iść także w parze z estetyką jak również przyjazną atmosferą pomieszczeń biurowych.

Z pewnością styl urządzenia biura jest bardzo subiektywny jednak aspekt funkcjonalny powinien mieć charakter dominujący nad estetyką. Każdy chce mieć wyjątkowe biuro ale ile gustów tyle pomieszczeń biurowych. Nie można jednak zapominać o kilku ważnych kwestiach które muszą zostać uwzględnione przy projektowaniu pomieszczeń biurowych.

Meble biurowe powinny być wygodne. Praca nie może kojarzyć się z katorgą. Poszczególne elementy wyposażenia biurowego muszą działać w ten sposób żeby było nam wygodnie. Wygodny ergonomiczny fotel biurowy, wygodna pozycja przy biurku, wygodna przestrzeń robocza biurka. Dobry dostęp do kontenera biurowego czy szafy aktowej. Swobodna przestrzeń za fotelem. Wstawania, siadanie itd. To wszystko należy zaplanować aby czuć się wygodnie podczas pracy biurowej.

Meble Biurowe powinny być Ergonomiczne. To hasło już chyba wszystkim się osłuchało ale jest bardzo istotne. Pozycja monitora względem wzroku, odpowiednie podparcie pleców, łokci, nadgarstków na klawiaturze itp. To wszystko ma wpływ na poziom naszego zmęczenia jak również efektywność naszej pracy. Nasze ruchy nie powinny być niczym skrępowane. Powtarzalność naszych ruchów nie powinna też sprawiać dla naszego organizmu nadmiernego wysiłku. Dlatego też ergonomia mebli biurowych jest bardzo ważna. Nie wszystkie rozwiązania budżetowe zapewnią nam taki poziom efektywnego użytkowania pod względem funkcjonowania naszego organizmu.

Bardzo dobrym obecnie rozwiązaniem są regulowane biurka co do ich wysokości. Pozwalają na pracę zarówno na siedząco jak i na stojąco. To bardzo korzystna cecha. Pozwala na zmianę pozycji siedzącej która tak bardzo obciąża nasz kręgosłup. Jest wręcz nie naturalna. Dla osób, które pracują dużo takie rozwiązanie jest wręcz niezbędne. Każdy po pewnym czasie odczuje ból pozycji siedzącej. Meble biurowe które zapewnią odpowiednią pozycje przy biurku z możliwością jej modyfikacji co jakiś czas to bardzo dobre rozwiązanie.

Odpowiednia powierzchnia biurka ma też znaczenie. Można wykorzystać ją efektywnie i mieć dostęp do wszystkich potrzebnych informacji bez konieczności szarpania się z szafą czy szufladami. Poza tym należy pamiętać o dobrej wysokości monitora względem naszego wzroku. Powinny funkcjonować w jednej linii.

Bardzo ważna jest także powierzchnia pod biurkiem. Nogi musza swobodnie mieć wyprost jak i swobodnie się zginać. Często pracownicy biurowi korzystają z maty podbiurkowej , która zapewnia elastyczną powierzchnię pod stopą i pozwala na zmianę ułożenia stopy. To wszystko podniesie komfort pracy jak również odciąży nasz organizm.

Należy też zwrócić uwagę na schowanie wszelkich przewodów do elektroniki na ile to jest możliwe. Jednocześnie sprawny dostęp do tych które potrzebujemy na co dzień. Jak ładowarki czy inne wejścia typu USB. Przepusty kablowe w blatach to już żaden luksus. Każdy producent powinien takowe zapewnić w swojej ofercie.

Powyżej to tylko nieliczne sprawy dotyczące funkcjonalności mebli. Na tym się skoncentrowaliśmy. Widomo że aspekt wizualny też jest ważny. Meble nowoczesne , klasyczne, retro – to już każdego indywidualny wybór. Należy jedna pamiętać o fundamentach doboru mebli jak komfort ,ergonomia i funkcjonalność, odpowiednie światło.

Jak widać powyżej meble biurowe to szerokie spektrum zagadnień. Zastanów się przed zaplanowaniem tych przestrzeni żeby korzystanie z mebli biurowych sprawiało radość i wpływało efektywnie na twoją pracę.