Meble Biurowe w strefach open space to bardzo gęsta zabudowa. Boxy w open space są bardzo blisko siebie. Dlatego taka forma umeblowania nie będzie odpowiednia dla każdego.

Często w słuchawce telefonu słyszę całe zaplecze rozmów telefonicznych. Tak sobie myślę że podziwiam trochę te osoby z drugiej strony. Nie wiem czy chciałbym tak przesiedzieć cały dzień ? a zatem call center. To chyba najczęstsze miejsce gdzie open space funkcjonuje. Meble biurowe w swojej funkcji są tak skonstruowane żeby tylko na niewielkiej powierzchni blatu roboczego przeprowadzić rozmowę telefoniczną i wklepać do komputera potrzebne dane.

                Dodatkowo boxy są  przegrodzone różnymi typami przegród biurowych. Ścianki te mogą być z płyty meblowej lub obite tkaniną z funkcja absorbująca cześć dźwięków z rozmowy telefonicznej. Oczywiście dobrze wiemy z jakim skutkiem : )  osobiście uważam że takie pomieszczenia biurowe są mało przyjazne dla użytkowników i podejrzewam że po pewnym czasie pracownicy mają dosyć. Niestety takie są uroki zabudowy open space.

 

                Żeby nie być uprzedzonym do tego typu rozwiązań są oczywiście takie przestrzenie które można odpowiednio przedzielić i tak zabezpieczyć żeby w pewnym sensie nie było to uciążliwe. Wiadomo że bardzo ważny jest charakter pracy , niektóre specjalizacje cechują się cichym trybem pracy. Jedno stanowisko nie przeszkadza drugiemu nawet jeśli są w bezpośrednim położeniu. Jednak zawsze to mniej prywatności ale z kolei w grupie raźniej. Jak widać trzeba rozważyć za i przeciw.

                Ostatnio spotkałem się także z zasadami obowiązującymi w tego typu biurach. Poniżej kilka z nich. To taki swojego rodzaju Savoir-vivre w open space : )

  • Nie hałasuj niepotrzebnie. …
  • Dbaj o higienę i przestrzeń wokół…
  • Nie jedz rzeczy, które mogą odrzucać innych. …
  • Wyjdź, jeżeli czeka cię długa rozmowa, nie jesteś tutaj sam
  • Nie zaglądaj przez ramię …
  • Nie pytaj o głupoty. …
  • Uważaj podczas słuchania muzyki. …
  • Spersonalizuj miejsce pracy…

 

A zatem , dobrze pomyśleć też o innych w takim miejscu pracy. Reasumując czy warto tworzyć taką przestrzeń biurową ? odpowiedź zależy w dużej mierze od profilu działalności. Według mnie rotacja pracowników w gęstej zabudowie jest duża gdyż każdy pragnie trochę prywatności w pracy. Jednak są branże gdzie takie rozwiązanie jest mocno uzasadnione.